سخت افزار

همه چیز درباره استارلینک

استارلینک

این روزها بخاطر محدودیت های اینترنت و فیلترینگ ، اینترنت ماهواره ای استارلینک بر سر زبانها افتاده است. اما نحوه اتصال به استارلینک و همچنین نحوه استفاده از اینترنت استارلینک چگونه است و چه زمانی این فناوری به ایران ورود می کند.

نحوه اتصال به استارلینک در ایران

آمریکا ارسال تجهیزات استارلینک به ایران را آزاد کرد و ایلان ماسک مدیر اینترنت ماهواره ای استارلینک هم اعلام کرد که اینترنت استارلینک را به زودی در ایران فعال خواهد کرد . حال شایعات متعددی در این باره در حال پخش شدن است و متاسفانه اپلیکیشن ها مخرب زیادی تحت عنوان اپ استارلینک در فضای مجازی در حال پخش شدن است. در ادامه جزییان کاملی از اینترنت ماهواره ای استار لینک را می خوانید.

اینترنت ماهواره ای استارلینک سرویس اینترنتی است که ایلان ماسک، مالک شرکت هوافضای اسپیس ایکس قصد دارد آن را تا جای ممکن در اختیار تمام جمعیت جهان قرار دهد. این پروژه که توسط شرکت اسپیس ایکس در حال اجرا است، در پایان سال ۲۰۲۰ با سرمایه‌گذاری عظیمی با مبلغ ۸۸۵.۵ میلیون دلار از سوی کمیسیون فدرال تجارت آغاز شد و روند پیشرفت آن در سال ۲۰۲۱ سرعت گرفت.

اینترنت ماهواره ای استارلینک دقیقاً چیست؟

واژه «استارلینک» (Starlink) در حقیقت هم نام بخشی از اسپیس ایکس و هم نام شبکه فضایی اسپیس ایکس متشکل از ماهواره‌های مداری (این شبکه را می‌توان یک صورت فلکی ساختگی در نظر گرفت) که روند ایجاد آن در سال ۲۰۱۵ آغاز و در سال ۲۰۱۸ نمونه‌های اولیه ماهواره‌‌هایی که قرار بود در این شبکه استفاده شوند، ساخته شد.

وزارت خزانه‌ داری آمریکا برخی تحریم‌های دنیای تکنولوژی را برای ایران لغو کرده و شرکت‌های غربی می‌توانند به کاربران ایرانی خدمات بدهند. یکی از کمپانی‌هایی که به واسطه همین لغو تحریم‌ها می‌تواند شروع به سرویس‌دهی در ایران کند، اسپیس ایکس، مالک سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است.

پیش از اینکه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده دست به چنین اقدامی بزند، مدیرعامل اسپیس ایکس یعنی ایلان ماسک گفته بود که برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای در ایران، خواستار معافیت از تحریم‌ها می‌شود. حالا پس اعلام لغو برخی تحریم‌های تکنولوژی علیه ایران، ایلان ماسک وعده داده که استارلینک را برای کاربران ایرانی فعال می‌کند.

در حقیقت مدیرعامل اسپیس ایکس در پاسخ به توییت وزیر امور خارجه آمریکا، «آنتونی بلینکن» که گفته بود لغو تحریم‌ها به جهت گردش آزاد اطلاعات در ایران است، گفت: «فعال‌سازی اینترنت ماهواره‌ای برای ایران.»

با توجه به این موضوع، ایلان ماسک می‌خواهد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در کشورمان فعال کند تا کاربران در ایران قادر به استفاده از آن باشند.

نحوه استفاده از استارلینک در ایران

قیمت ماهواره استارلینک

استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیاز به تجهیزات خاصی دارد که شامل ترمینال یا دیش به عنوان گیرنده می‌شود؛ تجهیزاتی که به صورت یک کیت و با قیمت ۵۹۹ دلار توسط اسپیس ایکس فروخته می‌شود. بنابراین برای استفاده از استارلینک باید کاربران به این کیت دسترسی داشته باشند.

در کنار کیت، باید سرویس ماهانه برای آن تهیه کرد که این کار هم هزینه مخصوص به خودش را دارد و کاربران باید ماهانه بیش از ۱۰۰ دلار برای آن پول بپردازند. با توجه به این موضوع حتی اگر ایلان ماسک به‌زودی استارلینک را برای ایران فعال کند، باز هم نیاز به تجهیزات خاص خواهد بود.

علاوه بر این موارد، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات کشورمان به تازگی گفته بود که بر اساس ضوابط «شورای عالی فضای مجازی ایران»، استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند و این موضوع از سوی ایران به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) اعلام شده است.

آیا استفاده از اینترنت استارلینک به‌عنوان اینترنت خانگی امکان‌پذیر است؟

بله.استارلینک هم قصد دارد مانند چند شرکت دیگر از جمله «هیوزنت» (HughesNet) و «ویانت» (Vianet) اینترنت ماهواره‌ای را برای بخش خانگی نیز ارائه دهند؛ مخصوصاً در مناطق روستایی و سایر مناطق جهان که از اینترنت پرسرعت دارای پهنای باند بالا محروم هستند. اینترنت ماهواره‌ای محدودیت سایر روش‌های ارائه سرویس اینترنت را ندارد و می‌تواند به‌راحتی برای ارائه اینترنت پرسرعت به مناطقی که به اینترنت پایدار دسترسی ندارند یا کاملاً از آن محروم هستند، استفاده شود.

برای بهره‌مندی از اینترنت ماهواره‌ای نیازی به استفاده از خط تلفن نیست و تنها وسیله لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، یک ترمینال کوچک یا همان دیش ماهواره‌ برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ها و انتقال آن‌ها به مودم است. تجهیزات لازم برای استفاده از این سرویس اینترنت می‌تواند روی سقف، حیاط یا حتی فضای خارجی نزدیک به خانه نصب شود. اسپیس ایکس یک اپلیکیشن واقعیت افزوده برای اندروید و iOS منتشر کرده است تا کاربران با استفاده از آن بتوانند بهترین مکان و موقعیت را برای قرار دادن ترمینال گیرنده بیابند.

در حال حاضر استارلینک تنها در نقاط خاصی از آمریکا و کانادا قابل‌استفاده است؛ اما ایلان ماسک اعلام کرده است تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار ترمینال برای استفاده از اینترنت استارلینک را برای مشتریان خود به ۱۴ کشور ارسال کرده است. هرچقدر ماهواره‌های بیشتری به شبکه فضایی استارلینک اضافه شود، پوشش این سرویس گسترده‌تر خواهد شد. ایلان ماسک امیدوار است در نهایت بتواند سراسر جهان را تحت پوشش اینترنت بی‌سیم پرسرعت قرار دهد.

سرعت و پینگ اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

طبق اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت استارلینک در ماه‌های آینده سرعت این اینترنت ماهواره‌ای در اکثر نقاط بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابایت در ثانیه و پینگ آن ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه خواهد بود. در ضمن احتمال قطع کامل کوتاه‌مدت اینترنت این سرویس نیز وجود دارد؛ البته مسئولان اسپیس ایکس مدعی هستند با افزایش تعداد ماهواره‌ها در مدار، افزایش ایستگاه‌های زمینی و بهبود عملکرد نرم‌افزار شبکه، سرعت، پینگ و پایداری اینترنت این شرکت تقویت خواهد شد.

ایلان ماسک فوریه سال میلادی گذشته با انتشار توییتی مدعی شد سرعت اینترنت ماهواره او تا پایان سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد و به ۳۰۰ مگابیت در ثانیه خواهد رسید. اکنون در سال ۲۰۲۲ ارزیابی درست بودن یا نبودن چنین ادعایی دشوار است؛ زیرا سرعت این سرویس اینترنت بر اساس زمان و مکان دریافت آن متغیر خواهد بود. طبق گزارش یکی از مشترکان اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، متوسط سرعت این سرویس اینترنت در سال گذشته در کالیفرنیا در حدود ۷۸ مگابایت در ثانیه و پینگ آن در حدود ۳۶ میلی‌ثانیه بوده است.

هزینه استفاده از اینترنت استارلینک

استارلینک در حال حاضر در حال سفارش پذیری است و افرادی که برای استفاده از این اینترنت ماهواره‌ای درخواست داده‌اند، باید برای دریافت تجهیزات گیرنده منتظر بمانند. استارلینک سال میلادی گذشته اعلام کرد در مرحله اجرای آزمایشی این پروژه، آماده‌سازی سرویس برای متقاضیان جهت استفاده نهایی ۶ ماه طول می‌کشد.

هزینه ماهانه استفاده از این سرویس ۱۱۰ دلار اعلام شده است که مالیات و یک‌سری از هزینه‌های دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. در ضمن مشترکان باید ۵۹۹ دلار نیز برای دریافت ترمینال گیرنده امواج اینترنتی و مودم مخصوص اینترنت ماهواره‌ای پرداخت کنند.

حق اشتراک ماهیانه ۱۱۰ دلاری برای یک سرویس اینترنت هزینه زیادی محسوب می‌شود. در ضمن باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که سرعت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک به‌اندازه سرعت اینترنت فیبر نوری در آمریکا نیست؛ اما ماسک مدعی شده است که این سرویس اینترنت در مناطق محرومی که به اینترنت پرسرعت و پایدار دسترسی ندارند، ارزش هزینه کردن را دارد.

گوئین شاتول (Gwynne Shotwell)، مدیرعامل اسپیس ایکس، مدعی شده است هزینه ۵۹۹ دلاری خرید تجهیزات لازم برای استفاده از اینترنت استارلینک در سال‌های آینده کاهش می‌یابد؛ زیرا اسپیس ایکس قصد دارد هزینه تولید ترمینال‌های گیرنده را با بهره‌مندی از روش‌های مختلف در سال‌های آینده کاهش دهد. جدیدترین مدل ترمینال گیرنده اسپیس ایکس که تأیید کمیسیون فدرال تجارت را نیز دریافت کرده، اندازه کمتری نسبت به مدل قبلی دارد و هزینه تولید آن نیز کمتر است؛ اما مشترکان برای خرید آن همچنان باید ۵۹۹ دلار بپردازند.

مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

همان‌طور که گفتیم ایلان ماسک مدعی شده است در آینده تمام نقاط جهان تحت پوشش اینترنت ماهواره‌ای قرار می‌گیرند؛ اما در حال حاضر تنها در چند کشور و در مناطق خاصی قابل‌ استفاده است. کشورهای تحت پوشش در حال حاضر شامل آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، سوئیس، دانمارک، پرتغال، استرالیا و نیوزلند می‌شود. در ضمن می‌توانید در هنگام ارائه تقاضا برای پیش‌سفارش این اینترنت ماهواره‌ای، برای استفاده از سرویس در کشورهای ایتالیا، لهستان، اسپانیا و شیلی هم تقاضا کنید.

مناطق تحت پوشش اینترنت استارلینک

پوشش جهانی اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک، نیازمند قرار گرفتن ۱۰ هزار ماهواره در مدار زمین است و همان‌طور که گفته شد در حال حاضر تنها ۲ هزار ماهواره در مدار قرار گرفته‌اند؛ بنابراین هنوز تا امکان‌پذیر شدن ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس به تمام نقاط جهان، فاصله زیادی داریم (اسپیس ایکس با ارائه نشانه‌های به‌صورت غیرمستقیم نشان داده است که قصد دارد ۴۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه فضایی خود مستقر کند).

چرا باید از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم؟

اینترنت فیبر نوری در برخی از کشورها سرعت بسیار بالاتری نسبت به سرعت وعده‌داده‌شده در مورد اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک دارند؛ اما پیاده‌سازی گسترده این سرویس اینترنت و افزایش مناطق تحت پوشش آن امر دشواری محسوب می‌شود و انتقال فیبرهای نوری به تک‌تک منازل فرایند زمان‌بری است.

اما در مقابل، پرتاب ماهواره‌ها به فضا کار تقریباً ساده‌ای محسوب می‌شود و برای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای مراحل اداری کمتری باید طی شود؛ مطمئناً سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای زودتر از اینترنت فیبر نوری برای مناطق محروم و دور از دسترس قابل‌استفاده خواهند شد و از این سرویس‌های اینترنت می‌توان برای برقراری تماس‌های تلفنی نیز استفاده کرد. در ضمن ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انتقال امواج اینترنت، برای ارسال سیگنال‌های GPS نیز استفاده شوند.

آیا اینترنت استارلینک قابل‌ اعتماد است؟

گزارش‌های منتشرشده از سوی منابع معتبر مثل مجله فست کمپانی (Fast Company) و CNBC نشان‌دهنده رضایت مردم از اینترنت ماهواره استارلینک است؛ البته استارلینک به‌صراحت اعلام کرده است که احتمال قطع کامل اینترنت در زمان اجرای آزمایشی پروژه وجود دارد. در وب‌سایت https://downdetector.com/ که اختلالات سرویس‌های مختلف اینترنت در آمریکا را گزارش می‌کند، چهار مورد اختلال این سرویس اینترنت ماهواره‌ای در ماه‌های ژانویه، فوریه و آوریل ۲۰۲۱ و حتی مارس ۲۰۲۲ گزارش شده است؛ اما در مقابل مشترکان سرویس هیوزنت هیچ اختلال مهمی را گزارش نکرده‌اند و کاربران سرویس اینترنت ماهواره‌ای «ویاست» (Viasat) هم تنها یک مورد اختلال را گزارش کرده اند؛ البته در تمام موارد اختلال سرویس استارلینک، مشکل تنها در چند ساعت برطرف شده است.

البته درصورت تمایل برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای، باید این موضوع را در نظر بگیرید که موانع مقابل ترمینال‌های گیرنده می‌توانند فرایند ارسال و دریافت سیگنال‌ها را مختل کنندِ بنابراین این سرویس اینترنت برای افراد ساکن مناطق شهری با تراکم بالای ساختمان‌های مرتفع مناسب نیست

 

تأثیر هوا و بارش بر کیفیت اینترنت ماهواره‌ ای استارلینک

مختل شدن عملکرد اینترنت ماهواره‌ای در شرایط بد آب و هوایی، یکی از نقاط ضعف اساسی آن است. در هنگام بارش برف درصورتی‌که حجم برف در حال بارش زیاد نباشد و برف‌ روی سطوح در حال آب شدن باشد، ترمینال گیرنده می‌تواند امواج را بدون مشکل دریافت کرد؛ اما چنانچه افزایش ارتفاع برف باعث ایجاد مانع در مقابل ترمینال شود، روند دریافت و ارسال سیگنال‌ها مختل می‌شود. در وب‌سایت استارلینک توصیه شده ترمینال گیرنده در ارتفاع بالا در فضایی باز و بدون مانع نصب شود. در ضمن تأثیر منفی بارش سنگین برف یا باران روی کاهش سرعت این سرویس اینترنت ماهواره‌ای و همچنین احتمال بسیار کم قطع کامل اینترنت در چنین مواقعی، به‌صراحت بیان شده است. با توجه به تمام موارد بالا از خرید تجهیزات ضروری و سرویس گرفته تا دریافت مجوز، نمی‌توانیم در حال حاضر بطور دقیق بگوییم که در آینده استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد یا خیر.

 

آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

برای اینکه بتوانید اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را نصب و استفاده کنید باید مطابق با مباحث زیر عمل نمایید در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این بخش با ما همراه باشید تا بتوانید آموزش نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را یاد بگیرید. در اولین گام باید به دنبال خرید تجهیزات استارلینک باشید، توجه داشته باشید که بعد از خرید تجهیزات استارلینک باید یک فضای باز پیدا کنید تا دیش را در آن قرار دهید این نکته را در نظر داشته باشید که دیش باید در در زاویه‌ای قرار بگیرد که بتواند ۱۰۰ درجه زاویه دید مستقیم به صورت صاف نسبت به آسمان داشته باشد، در این صورت به راحتی می‌توانید دیش را به ماهواره‌های استارلینک متصل کنید.

 

این نکته را در نظر داشته باشید که در جعبه استرلینگ یک دستورالعمل برای نصب و راه اندازی اینترنت و تجهیزات قرار داده شده است که شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید، لازم به ذکر است بدانید که کیت استارلینگ با سه پایه در کنار روتر و کابل مشکی که ضخامت آن ۱۰۰ فوت است بالای ترمینال قرار داده شده است، حال زمان آن رسیده تا کیت استارلینک را بسازید.

 

ساخت کیت استارلینک

نحوه راه اندازی اینترنت استارلینک

برای اینکه بتوانید کیت استارلینک را بسازید باید روتر به ترمینال و کابل متصل شود و در مرحله بعد سه پایه را بر روی زمین قرار داده و میله ترمینال را به سه پایه وصل کنید، توجه داشته باشید که باید با استفاده از از Volcano Roof Mount یا Pipe Adapter کیت استارلینگ و دیش را به سقف متصل کنید تا از استحکام بالایی برخوردار شود. لازم به ذکر است بدانید که بعد از انجام این کار باید کیت استارلینک را به منبع تغذیه متصل کرده و استارلینک را روشن کنید.

 

نحوه استفاده از اینترنت استارلینک

در این بخش از محتوا قصد داریم مباحث بسیار مهمی را در مورد نحوه استفاده از اینترنت استارلینک در اختیار شما قرار دهیم، توجه داشته باشید که باید برای نصب و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برنامه استارلینگ را در اپ استور تلفن همراه خود دانلود نمایید، لازم به ذکر است بدانید که بعد از دانلود استارلینک باید بر روی گزینه استارت ستاپ کلیک کرده و بعد بر روی گزینه Open Wifi Settings کلیک کنید تا به شبکه استارلینک متصل گردید، توجه داشته باشید که بعد از متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک می‌توانید نام و رمز عبور برای وای فای خود تنظیم کنید این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک احتمال دارد چند دقیقه طول بکشد به همین دلیل برای متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای باید کمی صبر کنید زیرا دیش باید به یکی از ۱۲۴۱ ماهواره استارلینگ متصل گردد و این یک عمل کمی زمان‌بر است و چند دقیقه طول خواهد کشید.

استفاده از اینترنت ماهواره ای بدون کیت و دیش امکانپذیر است؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که بدون استفاده از تجهیزات و دیش می‌توانند از اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنند اما بهتر است بدانید هیچ وقت امکان این مسئله وجود نخواهد داشت که شما بدون استفاده از دیش و تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای گزینه وای فای تلفن همراه خود را روشن کرده و به اینترنت ماهواره متصل شوید. زیرا برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای باید از دیش و تجهیزات استفاده کنید تا بتوانید با استفاده از آن‌ها به ماهواره استارلینگ که خارج از جو زمین قرار دارد متصل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *