شبکه

تاثیر کیفیت تجهیزات پسیو بر عملکرد شبکه

تجهیزات پسیو

تجهیزات پسیو شبکه

در این مقاله قصد داریم درباره تجهیزات پسیو شبکه صحبت کنیم. در واقع می خواهیم درباره لوازم و وسایلی صحبت کنیم که به جریان برق نیازی ندارند و به گونه ای همانطور که از اسمشان پیداست، تجهیزات Passive و غیر فعال در شبکه می باشند. البته این غیر فعال بودن به این معنی نیست که این تجهیزات پسیو شبکه کاری انجام نمی دهند و در خدمات پشتیبانی شبکه و سخت افزار بی استفاده هستند. منظور این است که این تجهیزات جزو موارد اکتیو شبکه که به جریان برق نیاز دارند نیستند. اینجا می خواهیم به طور کامل این تجهیزات را با یکدیگر بررسی کنیم و کار هرکدام از آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم و همچنین قبل از آن لازم است که شما بدانید این تجهیزات دقیقا چه هستند و کدام بخش از کار های شبکه را بر عهده دارند. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر وارد دنیای شبکه شویم.

تجهیزات پسیو

تجهیزات پسیو شبکه مهمترین بخش در هر شبکه محسوب می شوند. پس در نتیجه لازم است که شما حتما این تجهیزات را بشناسید. این تجهیزات Passive شبکه در واقع زیر ساخت های شبکه را تشکیل می دهند و تاثیر به سزایی در کیفیت و بهره وری از شبکه و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری دارند. این تجهیزات به طور مستقیم روی داده ها تاثیری نمی گذارند اما در پایداری، سرعت و امکان توسعه شبکه نقش مهمی ایفا می کنند.
داده ها در شبکه به وسیله وسایلی مانند کابل مسی، فیبر نوری و پچ کورد انتقال داده می شوند. به همین دلیل انتخاب درست و مناسب تجهیزات پسیو شبکه می تواند در سرعت شبکه و پهنای باند تحت پوشش، تاثیر بسیاری داشته باشد. همچنین این تجهیزات، عیب یابی و توسعه شبکه را راحت تر می کنند. مهمترین موارد این تجهیزات پچ پنل، پچ کورد، رک، ترانک و کیستون می باشند که اینجا قرار است درباره آن ها صحبت کنیم.

معرفی تمامی تجهیزات پسیو شبکه

کابل

کابل شبکه در واقع مهمترین عضو تجهیزات پسیو شبکه در نگهداری شبکه می باشد. کابل ها در دو نوع مسی و فیبر نوری در بازار پیدا می شوند. کابل مسی بیشتر برای شبکه هایی استفاده می شود که فاصله تجهیزات در آن ها کمتر از 100 متر می باشد. ولی اگر ارسال داده ها در مسافت بیشتر از 100 متر رخ بدهد، باید از فیبر نوری استفاده کنیم. برای استفاده از کابل ها باید در ابتدا و انتهای کابل، سوکت زده بشود تا به راحتی به دستگاه ها و دیگر تجهیزات وصل بشوند.تجهیزات پسیو

رک ها

 

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه رک ها هستند. رک یک محفظه است که سرور و سایر متعلقات آن مانند روتر، مودم، سوئیچ و دیگر موارد در آن قرار می گیرد. واحد اندازه گیری هر رک یونیت (Unit) است.

برای انتخاب رک به موارد زیر توجه کنید:

-اندازه رک: بر مبنای یونیت سنجیده می شود.
-عمق رک: عمق رک ها عموما 30، 34، 40، 46 و بیش از این ها می باشد.
فن: بعضی از رک ها برای اینکه خنک بمانند در تجهیزات داخلی خود یک یا چند فن دارند.
-بعضی از رک ها ممکن است پچ پنل یا پریز برق نیز داشته باشند.

پچ کورد

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه پچ کورد است که در واقع یک سری کابل های کوچک هستند که برای اتصال تجهیزات نزدیک به یکدیگر استفاده می شوند و در پشتیبانی شبکه کاربرد های بسیاری دارند. به طور معمول طول این کابل ها از 5 متر کمتر است و در دو نوع مسی و فیبر نوری عرضه می شوند. از این پچ کورد ها می شود برای اتصال یک سوئیچ شبکه به کامپیوتر یا یک سوئیچ شبکه به روتر استفاده کرد. کار این پچ کورد ها این است که سیگنال های دو دستگاه نزدیک به هم را هدایت کند.

سوکت های دیواری

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه سوکت های دیواری می باشند که دسترسی سیستم کاربران را به شبکه برقرار می ساند. این سوکت های دیواری به کاربر این امکان را می دهند تا با استفاده از کابل شبکه، به شبکه اصلی وصل بشوند.

پچ پنل

پچ پنل ها یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شوند که واسطی بین تجهیزات اکتیو و کابل های شبکه می باشند. این قطعه دارای چند پورت شماره گذاری شده است که تمامی کابل های شبکه به آن ها متصل می شوند. به طور معمول در کابل کشی بخش های مختلف ساختمان، همیشه چند سوکت وجود دارد که در لحظه مورد استفاده نیستند و کاربری با استفاده از آن ها به شبکه متصل نیست. اما همیشه این امکان هستش که در آینده دور یا نزدیک، کاربر یا کاربرانی از طریق همین سوکت ها وارد مدار شبکه بشوند. در مواقع نیاز، سیستم های موجود در محل، به یکی از این پورت ها متصل می شوند و با شبکه ارتباط را برقرار می کنند. استفاده پچ پنل باعث می شود تا مدیریت و عیب یابی شبکه سریع تر انجام بشود. شما می توانید بین این کابل ها نظم برقرار کنید و شبکه را بهتر مدیریت کنید.
پچ پنل یک قطعه مستطیل شکل است که روی آن چند پورت شبکه وجود دارد و داخل رک قرار می گیرد. پچ پنل در واقع جزو ملزومات یک شبکه به حساب می آید و کار اصلی یک پچ پنل، اتصال یک نود به شبکه می باشد.

کیستون

کیستون یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه است که در مکان های مختلفی مانند پچ پنل، ترانک، باکس ها و دیگر جا ها قرار می گیرند. با توجه به کار این کیستون ها، حتما شما باید کیستون مناسب را خریداری کنید. اگر اینطور نباشد در راه اندازی شبکه دچار مشکل خواهید شد. کیستون ها در واقع کانکشن هایی برای سربندی کابل های مسی می باشد. کیستون اجزای مختلف شبکه را به یکدیگر ارتباط می دهد.

jack keystone

ترانک و داکت

ترانک و داکت یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه که می باشند که در واقع محفظه پلاستیکی ای هستند که برای عبور و محافظت از کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند. ترانک در واقع همان داکت است که کمی بزرگتر می باشد و فضای بیشتری برای عبور کانال دارد. روی این ترانک ها می شود پریز هم نصب کرد و این ترانک ها عامل مهمی برای چیدمات کابل های شبکه می باشند. داکت و ترانک معمولا از پلاستیک ساخته می شوند و قابلیت انعطاف پذیری نیز دارند. تنها مشکل آن ها فقط این است که در برابر رطوبت مقاومتی ندارند و باید از آن ها در فضای بسته استفاده کرد.

 

تاثیر کیفیت تجهیزات پسیو بر عملکرد شبکه

داشتن منابع سخت افزاری نوین و سازگار در شبکه های کامپیوتری باعث ارتقاء کیفیت و سرعت و همچنین کاهش زمان دسترسی کاربران به داده ها و اطلاعات یک شبکه محلی می گردد.

مدیران شبکه برای کنترل بهتر دسترسی به اطلاعات در زمینه کاری و اطلاعاتی خود این نیاز را احساس نمودند که لازم است، و با توجه به نیاز افراد در شرکتها و سازمانها، بتوانند به اطلاعات موجود در پایگاه داده با کیفیت و سرعت بیشتری دسترسی داشته باشند، که شبکه ای کارا و سازگار میتواند این نیاز را برآورده کند.

سخت افزارها و تجهیزاتی برای اینکه ارتباط به کاربران و سرور مرکزی را میسر کند ساخته شده که به نوبه خود برای این منظور استفاده می شود. در داخل یک سازمان مدیر از امکانات شبکه استفاده می کند و اطلاعات را در بین کاربران مبادله می کند و با استفاده از تجهیزات به روز در شبکه، زمان دسترسی به اطلاعات را کاهش داده و با کاراتر کردن شبکه، موجب تسریع در گردش اطلاعات در داخل یک سازمان می شود . 

همانطور که می دانید تجهیزات شبکه به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو تقسیم می شوند. تجهیزات اکتیو، شامل دستگاه هایی هستند که سیگنال را در شبکه تولید می کند و از طریق تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه جابه جا می کنند.

برای مثال سوییچ شبکه ، سرورها از جمله سرور اچ پی، روتر, تجهیزات وایرلس، تجهیزات ویپ از جمله تجهیزات اکتیو به حساب می آیند. و تجهیزات پسیو شامل کابل شبکه و کابل شبکه فیبر نوری، پچ کورد، پچ پنل و غیره که ما در این مقاله می خواهیم تاثیر این تجهیزات را بر روی عملکرد شبکه مورد بررسی قرار دهیم.

هنگام راه اندازی یک دیتا سنتر مدیران شبکه عموماً به تجهیزات اکتیو شبکه توجه بیشتری دارند. اما همانطور که در بالا گفته شد ارتباط این تجهیزات اکتیو از طریق تجهیزات پسیو صورت می گیرد. بنابراین کیفیت این قسمت از شبکه می تواند بر عملکرد کلی تاثیر بسزایی بگذارد.

یکی از پر مصرف ترین تجهیزات پسیو کابل های شبکه هستند که انواع مختلفی دارند که در برنده های مختلفی ساخته می شوند. همانطور که گفته شد کیفیت بد این تجهیزات می تواند مسیر انتقال اطلاعات را در شبکه دچار اختلال نماید. پس در ادامه راه های تشخیص کیفیت این بخش از تجهیزات شبکه را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

راه های تشخیص کیفیت استاندارد کابل های شبکه:

با استفاده از چند راهکار ساده می توان از کیفیت و استاندارد بودن کابل شبکه اطمینان پیدا کرد. ابتدا لازم است که روکش کابل شبکه را جدا کرده و سه اقدامی که در زیر برای شما عنوان شده است را بر روی آن انجام می دهیم:

ـ شما می توانید با خراش دادن سطح رسانا متوجه شوید که آیا این سطح رسانا  تماما مس است یا روکشی از مس در آن بکار رفته است.

ـ می توان با ایجاد فشار با دست به سطح رسانای آن، متوجه شکنندگی کابل شد. فشاری که همه روزه به کابل ها وارد می شود و باید در برابر این فشار مقاوم باشند.

ـ  با یک فندک، سطح رسانا را در معرض شعله آتش قرار دهیم نباید به راحتی با آتش شعله ذوب شود.

بدین ترتیب می توان با چند راهکار ساده از کیفیت کابل مطمئن شد و نسبت به خرید آن اقدام کرد. انتخاب کابل با کیفیت و مطمئن کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد مشکلات در زمان پیاده سازی و اجرای شبکه های کامپیوتری می نماید.در شبکه هایی که فواصل ارتباطی بین اجزا شبکه از استاندارد کابل زوج سیم های بهم تابیده بیشتر باشد از کابل های فیبر نوری استفاده می شود.

سرعت سرعت انتقال دیتا در این کابل ها بسیار بیشتر از کابل های شبکه معمولی است. اما این کابل ها و تجهیزات مورد نیاز جهت نصب و راه اندازی آن از قیمت بالایی برخوردار هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *